|
|
Mezoterapia (intradermoterapia) jest medyczną specjalnością polegającą na wstrzykiwaniu mikroskopijnych ilości naturalnych wyciągów roślinnych, związków homeopatycznych, leków oraz witamin do skóry.
Metoda była po raz pierwszy zastosowana w 1950 roku przez francuskiego lekarza Michela Pistora i do dzisiaj jest wykorzystywana w terapii wielu schorzeń oraz odmładzaniu skóry.
Zabiegi mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarzy manualnie przy użyciu odpowiednio dobranej grubości igły i strzykawki bądź też mechanicznie za pomocą specjalnego pistoletu do mezoterapii. Roztwory przygotowane do iniekcji są zwykle mieszaniną kilku substancji aktywnych, dobieranych zależnie od rodzaju zabiegu oraz potrzeb pacjenta. Mogą być pochodzenia roślinnego jak również syntetycznego.
Wskazania do mezoterapii w dermatologii estetycznej:
- odmładzanie skóry twarzy i szyi (iniekcje śródskórne lub podskórne aktywnych substancji stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny, w wyniku czego skóra sprawia wrażenie młodszej, dobrze odżywionej, napiętej i wypoczętej)
- leczenie cellulitu (iniekcje preparatów oddziałujących na poprawę mikrokrążenia w tkance podskórnej oraz zwiększających metabolizm komórek tłuszczowych prowadzą do ujędrnienia skóry oraz redukcji efektu "skórki pomarańczowej")
- leczenie wypadania włosów oraz różnych odmian łysienia (iniekcje związków aktywnych sprzyjają regeneracji włosów, hamując proces ich wypadania, a w 20% przypadków powodują ich odrastanie)
- leczenie rozstępów skóry
- leczenie przerosłych blizn |